Лютий 

Бесіда з БЖД на тему: "Безпечна поведінка у громадському 

                                           транспорті"





Ми з вами кожен день користуємось громадським транспортом: автобусом, маршрутним таксі, тролейбусом чи трамваєм. І мало хто замислювався над тим, що скупчення людей у замкнутому просторі, який пересувається з великою швидкістю, означає ситуацію підвищеного ризику. Досвід користування громадським транспортом допоміг створити звід правил, які допомагають людині співіснувати з машинами. У повсякденному житті слід дотримуватися таких правил.


У пізній час уникайте малолюдних зупинок. Очікуючи транспорт, стійте на добре освітленому місці поряд із людьми.

На зупинках не повертайтеся спиною до транспорту, що рухається; а коли машина наближається до зупинки, не намагайтеся стати в першому ряду нетерплячого натовпу — вас можуть виштовхнути під колеса.

Автобус і тролейбус обходьте позаду, трамвай — попереду, будь-який транспорт може закрити собою інший, який рухається позаду ще з більшою швидкістю.

Не спіть, коли транспорт рухається: небезпечно не стільки проґавити потрібну зупинку, скільки травмуватися при різкому гальмуванні або маневруванні.

Не притуляйтеся до дверей, уникайте їздити на сходинах і в проході. Якщо є можливість, користуйтеся проїзними квитками, це позбавить вас додаткового пересування салоном і не відволікатиме вашу увагу.

 

Не забувайте про кримінальну безпеку!

 

Не задивляйтеся у вікно, якщо на підлозі стоїть ваша сумка, тримайте її при собі; притуліть речі до стінки, якщо ви стоїте. Пам'ятайте, що в громадському транспорті часто діють кишенькові злодії, а їх улюблені місця — у проході та біля дверей.

Намагайтеся не сідати в порожні автобуси, тролейбуси, трамваї. А якщо ви єдиний пасажир і їдете пізно, то сідайте ближче до водія, не біля вікна, а біля проходу, тоді до вас незручно буде підсісти. Якщо у вагоні з'явився агресивний або розв'язний пасажир, відверніться від нього і не зустрічайтеся з ним поглядом.

 

У громадському транспорті не виключені випадки пожеж.

 

Якщо в салоні виникла пожежа, негайно повідомте про це водія та пасажирів; попросіть зупинитися і відчинити двері або натисніть кнопку аварійного відкриття дверей. Постарайтеся застосувати для гасіння вогнища вогнегасник у салоні або інші підручні засоби.

При блокуванні дверей для евакуації застосовуйте аварійні люки вгорі та виходи через бокове скло. При евакуації будьте обережні, бо металеві частини трамваїв і тролейбусів можуть виявитися під напругою через порушення захисної ізоляції.

При горінні резини та пластику виділяються отруйні гази, тому салон залишайте швидко, закривши ніс та рот мокрою хустиною або рукавом.


Будь-якій добре вихованій людині необхідно дотримуватися правил етикету. Ця особливість поведінки відрізняє нас від тварин. Маршрутки, трамваї, тролейбуси, метро - місця, в яких багато хто забуває про культуру. Знати правила поведінки в громадському транспорті - норма життя, якої повинен дотримуватися кожен.

Елементарні пристойності

Коли ви заходите в двері, пропускайте вперед пенсіонерів, людей з обмеженими можливостями, дітей і жінок. Крім того, перш ніж зробити крок вперед, дайте дорогу пасажирам, які вибираються з транспорту.


Якщо хтось потребує допомоги, не залишайтеся осторонь. Правила поведінки пасажира громадського транспорту вимагають від вас поводитися гідно в таких ситуаціях. Підніміть візок мамі з маленькою дитиною, подайте руку старенькій, яка шукає опору. Але перед тим як приступити до справи, вчтиво запропонуйте людині свої послуги, щоб ваш жест доброї волі не сприйнявся в багнети.

Культура спілкування

Коли ви зайняли вільне сидіння, не поспішайте розслаблятися. Якщо ви бачите жінку, інваліда, дитину або літню людину, поступіться місцем. Обов 'язково скажіть при цьому: "Сідайте, будь ласка". Дуже важливо використовувати саме таке формулювання, адже багато пасажирів негативно реагують, якщо їм сказати просто: "Сідайте". Можете спробувати використовувати іншу тактовну фразу, яку вважаєте доречною.

Людина, якій ви запропонували своє місце, повинна вам подякувати. Це елементарна культура поведінки в громадському транспорті. Дітям, зокрема, потрібно привчатися до поважного ставлення до інших пасажирів з ранніх років.

Будьте вчтивими і кажіть слово "спасибі", якщо водій зупинив машину, побачивши, що ви біжите за нею від зупинки. Не переходьте на особистості і не називайте його "дружбан", "мужик", "чувак" і т. п. Не грубите, якщо він попросить вас не стояти в проході. Платіть за проїзд відразу ж при посадці в транспорт.

Негласний закон пристойності, який теж можна занести в правила поведінки пасажира громадського транспорту, - це вчтивість. Не забувайте дякувати пасажирам, які, наприклад, допомогли вам затягнути в маршрутку важку сумку, подали на вході/виході руку, дали можливість пройти до поручня, запропонували своє місце. Не потрібно штовхати кілометрові промови, самого звичайного слова "спасибі" буде цілком достатньо, щоб висловити вдячність.

Не будьте байдужими

Завжди виконуйте правила поведінки в громадському транспорті. Етикет вимагає від вас втручання, якщо хтось із пасажирів відверто порушує норми культури.


Якщо здоровий підліток сидить, а поруч з ним стоїть згорблена старенька, яка ледве на ногах тримається, попросіть хлопця поступитися їй місцем. Але робити це потрібно максимально тактовно і делікатно, без грубощів і підвищення голосу. Зазвичай навіть найвідпітніші шалопаї поступаються місцем, якщо відчувають на собі несхвальні погляди з усіх кутів автобуса.

Конфліктні ситуації

Правила поведінки в громадському транспорті забороняють пасажирам бурхливо висловлювати негативні емоції. Якщо ви бачите грубе порушення іншими людьми етикету (хтось відмовляється платити кондуктору або не поступається місцем), не кричіть на них. У будь-якій ситуації потрібно бути толерантним, а за застосування сили ви можете заробити адміністративний штраф за звинуваченням у дрібному хуліганстві.

Культура поведінки в громадському транспорті - це ще й коректне залагодження конфліктів, що виникають між пасажирами. Найчастіше скандали в дорозі відбуваються з однієї з трьох причин. По-перше, люди починають висловлювати своє невдоволення водієві з приводу того, як він веде машину. По-друге, вони сваряться з кондуктором. Але найпоширеніший випадок - літні починають дорікати молодим у їх невихованості. Зазвичай вони починають згадувати радянські часи, коли "молодь поводилася набагато культурніше" і щосили показують свій гонор. У такому випадку вам необхідно максимально спокійно говорити обурюючим пенсіонерам, що їм потрібно заспокоїтися.

Обережно з багажем!

Якщо ви везете з собою громіздку сумку, поставте її так, щоб інші про неї не спотикалися. Якщо у вас на спині рюкзак, не повертайтеся задом до пасажирів, краще обопріться об стіну. Це не тільки застрахує вас від непотрібних конфліктів, а ще й убезпечить від злодіїв, які промишляють у громадському транспорті в годину пік.

Постарайтеся розташуватися в автобусі так, щоб не соромити руху інших людей. Не потрібно розставляти занадто широко руки, стояти біля самих дверей або в проході. Якщо вам вдалося зайняти сидіння, не розсувайте коліна і не простягайте ноги. Ні в якому разі не ставте на сусіднє вільне місце сумку, краще просто тримайте її при собі.

Коли ви стоїте біля дверей і не збираєтеся найближчим часом залишати салон, потрібно пропустити вперед інших людей. Якщо ж ваша зупинка наступна, розташуйтеся ближче до виходу, щоб потім не розпихати всіх підряд і не просити, щоб вас пропустили. Звертайтеся до пасажирів, які перекривають шлях, спокійним тоном, не проявляйте агресії до них.

Боротьба за особистий простір

Правила поведінки в громадському транспорті забороняють гучні розмови по телефону. Якщо ви зустріли когось із знайомих, не кличте їх через весь салон. Ваш гучний крик принесе дискомфорт іншим пасажирам.


У розмовах з попутниками не підвищуйте тон, але й не шепчіть. Співрозмовник може вас не розчути, а гучна розмова дратуватиме оточуючих. Не обговорюйте в громадському транспорті особисте життя і не використовуйте нецензурну лексику.

У годину пік в автобусах постійно виникають конфлікти через те, що пасажирам не вистачає вільного місця. Стоячи біля дверей, вам доведеться виходити на кожній зупинці на вулицю, а потім повертатися назад, щоб звільнити прохід для новоприбулих або залишають салон людей.

Читайте з розумом

Читаючи в транспорті газети або книги, постарайтеся не заважати при цьому розташованим поруч людям. Не забувайте про те, що при цьому на ваші очі йде велике навантаження, і краще обмежити вивчення будь-якої літератури під час їзди.

Але якщо ніяк не можете без цього обійтися, використовуйте не друковані видання, а електронні. Занесіть всі цікаві книги або статті на смартфон або в електронну книгу. Такий спосіб читання, на відміну від класичного, не доставить вашим сусідам по поїздці незручностей і не буде обмежувати ні їх, ні ваші рухи.

Не соромтеся просити

Правила поведінки в громадському транспорті і на зупинці не забороняють відмовитися поступитися комусь місцем, якщо ви погано себе почуваєте. Коли вас просять звільнити сидіння, скажіть чесно про свою проблему. Не потрібно прикидатися сплячим або просто ігнорувати прохання оточуючих. Ніхто не стане ображати людину, якій нездоровиться, а ось в іншому випадку ви будете виглядати як невихований хам і викличете масу обурення з боку оточуючих.


Якщо ви стоїте, і у вас щось захворіло, не соромтеся попросити кого-небудь з тих, хто сидить поступитися вам місцем. Дане твердження входить до правил поведінки пасажира у всіх видах громадського транспорту.

Нездужання - це не прояв слабкості, а звичайна життєва ситуація, яка може трапитися з кожним. Наприклад, якщо запаморочилася голова, набагато більше толку буде, якщо ви переступите через свою гордість і попросите поступитися місцем, ніж якщо будете триматися до останнього, а потім втратите свідомість прямо в маршрутці.

Їжа і напої

Коли ви їдете додому після важкого робочого дня або з однієї ділової зустрічі на наступну, так хочеться перекусити в дорозі, щоб не втрачати часу даремно. Але правила користування громадським транспортом забороняють робити це.

Перш ніж діставати з сумки бутерброд, уявіть себе на місці людей, які сидять поруч. Крихти від хліба почнуть сипатися їм на одяг, сильний запах ковбаси розповзеться по всьому автобусу, а якщо ви ще й випадково капнете соусом на сусіда, це стане справжньою катастрофою. Тому краще стримати свої бажання і перетерпіти.

Це табу поширюється і на газовані напої. Під час їзди вміст вашої пляшки волею-неволею збовтається, і як би акуратно ви її не відкривали, обійтися без фонтану бризок фактично нереально. Само собою зрозуміло, що вживати спиртне і курити в транспорті також не можна.


Поради для меломанів

Якщо не можете уявити жодної поїздки без улюблених пісень або вам належить довга дорога до кінцевої станції і потрібно якось скоротати час, слухайте музику в навушниках. Якою б прекрасною вона вам не здавалася, іншим пасажирам зовсім не обов 'язково їхати під акомпанементи вашого динаміка.

Не вмикайте треки на максимальну гучність, якщо гарнітура має погану звукоізоляцію. У пасажирів, які сидять поруч, і так вистачає в житті стресів, крім дорожньої дискотеки.

А якщо ви додумаєтеся включити на повну потужність динаміки, попутники і зовсім вас проклянуть, адже в з 'єднанні з шумом двигуна будь-яка музика стає вкрай дратівливою і неприємною.

Стежимо за своєю безпекою в метро

Всі перераховані вище правила поведінки в громадському транспорті універсальні і підходять для будь-якого його виду. Для метро існує кілька окремих пунктів.

Так, при їзді на ескалаторі не можна заступати за обмежувальну лінію, проведену по його краю. Якщо ви одягли довге пальто або сукню, стежте за тим, щоб поділ не зажувався сходами. Піднімайте заздалегідь сумки і маленьких дітей. Ставайте на ескалатор і сходьте з нього акуратно. Не біжіть і не повертайтеся спиною до напрямку руху. Постарайтеся стояти з правого боку і обов 'язково дотримуйтеся рукою за поручень. З даних і наступних правил складається пам 'ятка пасажира метро.


Перебуваючи на пероні, не заходьте за обмежувальну лінію. Не схиляйтеся над рейками і тим більше не стрибайте на них. Не діставайте з кишень або сумки легкі предмети на кшталт аркушів паперу, які можуть полетіти через потік повітря, що створюється електропоїздом. Не дуріть на платформі з друзями. Не штовхайте один одного, не танцюйте, не б 'єтеся і просто не робіть різких рухів, через які хтось може потрапити під поїзд.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога